OFFBEAT 17. oktober 2020

Kl 14.00: Ekkozone

Pierre Boulez: Le Marteau sans maître
Signe Asmussen (mezzosopran), Anna Melander (altfløjte), Allan Sjølin (guitar), Pascal Armini (bratsch), Mads Hebsgaard Andersen (vibrafon), Ying-Hsueh Chen (xylorimba), Matias Seibæk (percussion), Mathias Reumert (dirigent)

Axel Borup-Jørgensen: Mobiler
Mathias Reumert (marimba), Mads Hebsgaard Andersen (marimba), Alexander McKenzie
(klaver), Ying-Hsueh Chen (klaver), Radosław I. Jarocki (bratsch), Pascal Armini (bratsch)

Kl 15.30 Den Danske Klaverduo

Kl 18.00 Jeppe Just Instituttet

Den Sorte Diamant, Søren Kierkegaards Plads 1

LINK TIL BILLETTER 


PREVIOUS CONCERTS

KULTURMØDET MORS

August 22 — cancelled

NORDISK KAMMERMUSIKFESTIVAL

July 23 @ 20.00
Luthersk Mission Højskole
Ansgarvej 2, 3400 Hillerød

Andy Pape: CaDance 4 2

Poul Ruders: 
Shifts – Piano Study no. 3
Étude d’Evolution – Piano Study no. 4

Louis Aguirre: Maferefún Añá (uropførelse)

pause

Maurice Ravel:
Prélude à la nuit fra Rapsodie espagnole (version for firhændigt klaver tilsat slagtøjsstemmer fra orkesterversionen)

Alborada del gracioso fra Miroirs (arrangement for 1 pianist og 2 janitscharer: Mathias Reumert)

Bela Bartok: Sonate for 2 klaverer og slagtøj

Louis Aguirre’s Maferefún Añá er skrevet med støtte fra Statens Kunstfond

 FORTUNFORTET

AUGUST 18 @ 14.00
Fortunfortet, Fortunfortvej 16, Lyngby
Fernisering for billedhugger Stine Ring Hansen

OPEN DAYS FESTIVAL, AALBORG

SEPTEMBER 14 @ 16.00
Ansgars Kirke, Vesterbro 1 A, 9000 Aalborg
Toru Takemitsu: Rain Tree
George Crumb: An Idyll for the Misbegotten

SEPTEMBER 16 @ 11.00
Teater Nordkraft, Teglgårds Pl. 1, 9000 Aalborg
Louis Aguirre: Orula

EKKOZONE OFFBEATS, COPENHAGEN

SEPTEMBER 26 @ 20.00
Koncertkirken Blågårds Plads
Toru Takemitsu: Rain Tree
Toru Takemitsu: Rain Spell
Louis Aguirre: Orula
Flute soloist: Karolina Leedo

SEPTEMBER 27 @ 20.00
Koncertkirken Blågårds Plads
George Crumb: An Idyll for the Misbegotten
Ole Buck: Roundelay (Premiere performance)

Steve Reich: Sextet

ELVERMOSEKONCERTER, LOLLAND

SEPTEMBER 29 @ 16.00
Højsmarkevej 61, 4900 Nakskov
Crumb: An Idyll for the Misbegotten
Takemitsu: Rain Tree
Ole Buck: Roundelay
Louis Aguirre: Orula
website

ISTANBUL

NOVEMBER 1 @ 21.00
Borusan Music House, Istanbul
İstiklal Cd Orhan Adli Apaydın Sk No1, 34433, Turkey
website

MODERNE MANDAG

Metronomen, Godthåbsvej 33, Frederiksberg

NOVEMBER 27 

Pierre Boulez: Le Marteau sans maître

Finn Savery: Afsnit I-II

Gunnar Berg: 9 Duos

Finn Savery: Legering

Ivar Frounberg: Peripeti 

Iannis Xenakis: Okho 

G((o))NG TOMORROW

NOVEMBER 9

Christianshavns Beboerhus

Pelle Gudmundsen-Holmgreen: Body and Soul

Pelle Gudmundsen-Holmgreen: Plateaux pour Deux

Johs Lund: “28”

http://gongtomorrow.dk

THE BLACK DIAMOND 

SEPTEMBER 16 

David Lang: The so-called Laws of Nature
Morton Feldman: Piano Four Hands
Steve Reich: Sextet

 

TIVOLI CONCERT HALL CPH

JUNE 10 

Steve Reich: Music for 18 Musicians

REVIEWS

Politiken June 13, 2016
Weekendavisen June 17, 2016

CLASSICAL:NEXT ROTTERDAM

MAY 27 

Reumert: Dance of the Dwellers. 

Rameau/arr. Reumert: Les Indes Galantes